Grzyby halucynogenne leczą depresję?

Opublikowany przez ☞ Wystawek Oznaczony jako Artykuły
Grzyby halucynogenne leczą depresję?

Jak zapewne wie każdy, kto zażywał antydepresanty w postaci leków z grupy SSRI zanim zaczną działać, potrzeba często kilku tygodni, a nawet miesięcy. W przypadku leków w postaci benzodiazepin jak Xanax (diazepam), czy Valium (alprazolam) sytuacja jest inna, bo te działają bardzo szybko, ale jednocześnie krótkotrwale.

Czekając, aż antydepresanty zaczną działać, możesz cierpieć z powodu nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak nudności lub problemy żołądkowo-jelitowe. Wiele osób może być w jeszcze gorszym położeniu i odkryć, że leki w ogóle na nich nie działają - co nie jest wcale niespotykane. Wtedy następuje konieczność podjęcia nowej terapii z zastosowaniem innych leków. Wiele osób nie wytrzymuje także efektów ubocznych i po prostu przestaje zażywać przepisane przez psychiatrę leki. Niemniej jednak, gdy leki przeciwdepresyjne działają, ich skuteczność jest często warta, aby zignorować skutki uboczne (przynajmniej te mniej dokuczliwe). Niestety, nadal nie wiemy, dlaczego niektórzy ludzie lepiej reagują na niektóre leki przeciwdepresyjne. Dlaczego leki działają lepiej na pewne osoby, na inne gorzej, a na innych w ogóle?

Magiczne grzybki, czy pomogą w leczeniu depresji?

Wielu neurobiologów z ekscytacją przyjęła wieści, kiedy ketamina otrzymała aprobatę FDA jako środek do leczenia depresji. Niemniej jednak ciągle pozostaje tajemnicą, dlaczego większość leków przeciwdepresyjnych zaczyna działać dopiero po kilku tygodniach. We wzmocnieniu efektów antydepresyjnych pomóc może także odpowiednia suplementacja. Ludzki mózg jest organem niezwykle złożonym. Te leki przeciwdepresyjne (SSRI) działają poprzez zwiększenie ilości cząsteczek sygnałowych mózgu zwanych serotoniną, a czasem noradrenaliną i dopaminą. Komórki mózgowe, które komunikują się ze sobą, powoli dostosowują się do wzrostu tych cząsteczek. Depresja może wiązać się z rozregulowaniem naszej pamięci, funkcji poznawczych i reakcji na stres. Co ciekawe, w przypadku testów na zwierzętach leki przeciwdepresyjne mają znacznie szybsze efekty. Co gorsza, wielu pacjentów jest częściowo lub całkowicie opornych na leki przeciwdepresyjne. Z kolei znieczulająca ketamina działa u ludzi niemal natychmiast. Ketamina działa inaczej niż tradycyjne leki przeciwdepresyjne, co może wyjaśniać niemal natychmiastową odpowiedź terapeutyczną. Efekty te przynoszą ulgę osobom z ciężką depresją oporną na leczenie, pracującym jednorazowo do dwóch tygodni.

Co w przypadku, kiedy terapia nie przynosi wyczekiwanej ulgi?

Co z psychodelikami? Czy one mogłyby przynieść natychmiastową ulgę?

Chociaż bardzo wątpliwe jest, aby magiczne grzyby zastąpiły w najbliższej przyszłości większość leków przeciwdepresyjnych, mogą wzmocnić tradycyjne terapie. Psilocybina, psychodeliczny składnik magicznych grzybów, została niedawno zdekryminalizowana w Oregonie. Coraz więcej dowodów sugeruje bezpieczeństwo i użyteczność psilocybiny w psychoterapii. Ponieważ nie stanowią one wielu poważnych zagrożeń dla zdrowia, psilocybina jest obiecującym celem badań klinicznych. Podobnie obiecującym środkiem w leczeniu stanów depresyjnych jest marihuana medyczna CBD. Wiele różnych rodzajów grzybów wytwarza psilocybinę. Nasze ciało rozkłada ją na psylocynę. Substancja ta wiąże receptory serotoninowe w mózgu, a także - co ciekawe - pobudza receptory glutaminianu. Kiedy te się wiążą, generują doznanie psychodeliczne. Przyłączając się do tych receptorów i aktywując je, psylocyna może wpływać na nastrój. Leki psychedeliczne ułatwiają ludziom otwarcie się na traumę lub ból emocjonalny w odpowiednim otoczeniu. Rzeczywiście, niektóre badania sugerują, że psilocybina może być użyteczna dla wzmocnienia terapii. Inną zaletą psilocybiny jest to, że jest mniej uzależniająca niż ketamina.

Badania nad psilocybiną w leczeniu depresji

Niedawne badanie z udziałem 24 ochotników z depresją pokazały kolejne dowody mówiące o skuteczności takich terapii. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w periodyku naukowym „JAMA Psychiatry” z dnia 4 listopada 2020 r. Badanie zostało przeprowadzone w nowo powstałym Johns Hopkins Center for Psychedelic & Consciousness Research. 24 uczestników miało depresję występującą nieprzerwanie od co najmniej dwóch lat. Około połowa badanych otrzymała natychmiastowe leczenie, podczas gdy druga połowa otrzymała leczenie osiem tygodni później. Uczestnicy otrzymali dwie sesje w odstępie dwóch tygodni. Podczas każdej sesji otrzymywali dawkę psilocybiny. Cztery tygodnie po tym leczeniu 54% pacjentów miało remisję z depresji.

☞ Sprawdź ogłoszenia na Wystawka.net

Filantrop Tim Ferriss, który pomógł sfinansować badanie, ujawnił swoje podekscytowanie wynikami: Jak wytłumaczyć niesamowitą wielkość i trwałość efektów? Badania nad leczeniem umiarkowanymi lub dużymi dawkami psychedelików mogą odkryć zupełnie nowe paradygmaty zrozumienia i poprawy nastroju i umysłu. Chociaż wyniki są niesamowite, autorzy nie zauważyli niektórych zależności które rzutować mogą na wiarygodność wyników. Większość uczestników badania była rasy białej, co zmusiło naukowców do zakwestionowania faktu, czy taka terapia wpływa w jednakowy sposób na wszystkich ludzi. Ponadto skontaktowali się z uczestnikami dopiero po czterech tygodniach. Nie jest także jasne, czy te efekty utrzymują się przez miesiące, czy nawet lata. Możliwe też, że część polepszeń stanu psychicznego wynikała z efektu placebo. Co bardzo interesujące, według badaczy to nawet samo oczekiwanie poprawy po leczeniu może poprawić nastrój pacjentów i wyniki. Bez względu na to wszystko, to badanie  toruje drogę do finansowania większych badań związanych z działaniem psilocybiny na ludzi chorujących na depresję.

Psilocybina nadzieją na skuteczne leczenie depresji

Psilocybina a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje ponad 250 milionów ludzi z depresją. Dziesiątki milionów ludzi na całym świecie nie zareaguje dobrze na ich leki. Psilocybina może być użytecznym środkiem także poza leczeniem depresji, z szczególnymi wskazaniami jej użyteczności jako środka pomagającego w zwalczaniu różnego rodzaju uzależnień. W Kolorado, dostęp psilocybiny został zliberalizowany, co może ułatwić badaczom przeprowadzenie badań. Same magiczne grzyby są przydatne we wzmacnianiu efektów psychoterapii o czym wspomniano już wiele lat temu.  Naukowcy będą ciężko pracować w nadchodzących dziesięcioleciach, poznając naukowe mechanizmy działania psilocybiny. Być może zsyntetyzujemy bardziej efektywne terapeutyki w oparciu o to, czego możemy się nauczyć z psilocybiny. Poszukiwanie nowych leków na zaburzenia psychiczne jest bardzo kosztowne i trudne, ponieważ nie wiemy dokładnie, co powoduje depresję i inne schorzenia podobnej natury. Psychodeliki jednak przynoszą nową szansę dla farmaceutów i miejmy nadzieję, że przyszłe badania przyniosą nadzieję dla osób borykających się z depresją.


Wpisy które mogą Cię zainteresować: