Praca zdalna. Dlaczego ją kochamy?

Opublikowany przez ☞ Wystawek Oznaczony jako Artykuły
Praca zdalna. Dlaczego ją kochamy?

Kilka miesięcy temu kiedy pojawił się pierwszy lockdown wiele firm stwierdziło, że praca w trybie zdalnym będzie kontynuowana co najmniej do końca roku 2020. Teraz, gdy na całym świecie pojawia się wzrost ilości chorych, coraz mniej osób jest zdania, że będą mogli wrócić do biur wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Wiele osób gdy o tym usłyszało, było zachwyconych, bo zwyczajnie uwielbiają pracować z domu.

Większość osób dostrzega same pozytywy takiego sposobu pracy. Nie tylko z powodu pandemii i konieczności ochrony zdrowia, ale dlatego, że jest to zwyczajnie wygodne, wydajne i korzystne dla obu stron. Praca zdalna, czyli coś co dotychczas było możliwe głównie dla osób pracujących w jednoosobowych działalnościach gospodarczych, dzisiaj stało się oczywistością w wielu branżach.

Praca zdalna, czyli nowa rzeczywistość

Praca z domu jest po prostu bardziej wydajna

New York Times niedawno opublikował artykuł, w którym ujawniono, jak wydajni są pracownicy podczas kryzysu w 2020 roku. W gazecie zapytano również kierownictwo, jak się sprawy mają. Oto podsumowanie: „Firmy… odkrywają, że procesy i procedury, które wcześniej uważały za rzecz oczywistą - od długich spotkań po regularne aktualizacje statusu - są mniej istotne niż kiedyś sobie wyobrażano.” Innymi słowy, korporacje uświadomiły sobie jak wiele czasu traciły. Twoja odpowiedź na to powinno brzmieć jednym słowem - „wiedziałem.”. Firmy programistyczne, takie jak GitHub i Airtable, były już dotychczas w 100% zdalne i nadal dobrze się rozwijają. Ale na przykład Microsoft i Cisco - dwie firmy zbudowane, gdy „praca zdalna” była synonimem freelancingu - ogłosiły znaczny wzrost produktywności. Czy praca zdalna rodzi kolejne wyzwania? Oczywiście. Jednak główne obawy, że, ludzie zamiast pracować będą woleli grać w Wiedźmina 3, okazały się nieprawdziwe. Okazuje się, że jeśli mamy swobodę pracy w domu, to faktycznie pracujemy i robimy to wydajniej.

Praca w domu jako synonim niezależności i swobody

Pracuj więcej i miej więcej czasu dla siebie

W teorii kapitalizm działa, ponieważ każdy dostaje wynagrodzenie za to, co robi najlepiej. Gdyby tak było naprawdę, Ludzie powinni zarabiać także na dojazdach do pracy. Średni czas dojazdów dla Amerykanów to prawie godzina dziennie! W niektórych stanach, na przykład w Nowym Jorku, trwa to jeszcze dłużej. Oznacza to, że z 52 cennych tygodni w roku prowadzisz przez przynajmniej jeden z nich. Tydzień spędzasz w samochodzie. Prawdopodobnie właśnie uświadomiłeś sobie, jak wykorzystałbyś ten czas... Wyobraź sobie, że można to zatrzymać. Wystarczy, że zaczniesz pracować w homeoffice. Możesz zrobić wszystko, co chcesz: pojechać na działkę, posprzątać strych, piwnicę. Układać puzzle popijając piwo. Napisz swoją książkę, bo dlaczego nie? A jeśli chcesz zachować „produktywność”, wykorzystaj czas  na Zoom'a ze współpracownikami.

Więcej czasu dla rodziny, dzięki pracy w homeoffice

Praca zdalna zbliża rodziny

Dotychczas obecność dwójki rodziców w domu przez cały dzień wydawała się abstrakcją. Przed pandemią większość rodzin dokonywała chorego wyboru między opcjami:

  • Spędzaj więcej czasu z dziećmi.
  • Zarabiaj więcej pieniędzy, aby te dzieci mogły mieć lepsze życie.

Nauczyciele byli chyba jedyną grupą zawodową, która mogła spędzać z własnymi dziećmi dwa miesiące w roku. Praca biurowa nie oferuje tego rodzaju luksusu. Często to praca jest dla wielu osób przeszkodą w zakładaniu rodziny.

☞ Znajdź oferty pracy zdalnej na Wystawka.net

Praca z domu buduje społeczności

Większość dorosłych, którzy są zajęci swoją pracą i drugą pracą (prowadzeniem samochodu :), ma bardzo mało czasu na nawiązywanie przyjaźni czy nawet znajomości. Oznacza to, że budują relacje głównie w pracy. To jest duży problem. Przyjaciele z pracy mogą być wspaniali, ale kiedy kończy się praca, przyjaźń często też. To nie jest złośliwość, ale smutna prawda o ludzkiej naturze. To nieunikniona konsekwencja przyjaźni w pracy. Często nie ma powodu, aby kontynuować komunikację.

Praca z domu pozwala nam budować relacje niezwiązane z pracą. Dużym argumentem za pracą w biurze są przypadkowe rozmowy, które prowadzą do świetnych pomysłów i przyjaźni, albo romansów. Ale kto powiedział, że te rozmowy mogą mieć miejsce tylko w biurze? Dlaczego nie mogą się zdarzyć w Twojej lokalnej kawiarni? Są dziesiątki innych sposobów na poznawanie ludzi. Dlaczego nie mogą się zdarzyć na Twitterze czy Facebooku? „Praca w domu na zawsze” nie oznacza „będę sam na zawsze”. Izolacja jest śmiertelna. Dlaczego nie budować relacji z ludźmi, którzy będą „tam”, gdy zmieni się Twoja praca?

Praca w domu to lepsze żywienie

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja praca jest globalna, ale źródło pożywienia jest domowe... Twoja kariera mogłaby się rozwijać, a żołądek byłby zdrowy. Standardowa dieta większości pracowników biurowych to katastrofa. Kupujemy owoce i warzywa, które są pokryte konserwantami, dania do ogrzania w mikrofalówce, albo przesłodzone napoje, kiedy zamiast tego moglibyśmy jeść żywność świeżą i nieprzetworzoną. Może nawet jeść, to co urosło nam w ogródku czy na działce? Każdy może uprawiać żywność. Dlaczego nie my? Bo nie ma na to czasu. Większość dni w tygodniu wszyscy jesteśmy w biurze lub jedziemy do niego. Praktycznie nikt kto pracuje za biurkiem nie jest w stanie pozwolić sobie na tego typu hobby. Czy mógłbyś uprawiać własne zioła, gdybyś pracował w domu? Tak. Czy mógłbyś produkować warzywa wyższej jakości do posiłków? Tak. Czy mógłbyś pojechać na targ i kupić ekologiczne warzywa i owoce? Tak.

Żyw się tym, czym na co dzień. Bez automatów i cateringu

Praca zdalna jest ekologiczna!

Ten rok jest paradoksalnie rokiem Ziemi. Oznacza to dokładnie tyle, że ludzie wykorzystali znacznie mniej zasobów ziemi i mniej ją zanieczyścili. Zostało to dobrze udokumentowane przez wiele krajów. Rzeki we Włoszech są czystsze niż kiedykolwiek. Zanieczyszczenie znacznie spadło, co doprowadziło do czystszego nieba i niższego poziomu smogu. Gdy wycofywaliśmy się do naszych domów, Ziemia wydaje się odetchnąć z ulgą. Zamknięcie się w pomieszczeniu nie jest jednak rozwiązaniem długoterminowym. Ba, jest złe i niezdrowe. Ale praca przez internet w ogólnym rozrachunku jest dobra dla nas i naszej planety. Samochody nie musiałyby codziennie zatykać autostrad w godzinach szczytu. W tym roku przypadkowo ochroniliśmy planetę. W przyszłości moglibyśmy to robić świadomie i celowo.

Wyzwania pracy zdalnej

Chociaż praca w domu to lepsza przyszłość, nie obędzie się bez negatywów. Oto trzy największe wyzwania, które mogą być trudne do pokonania. Może się to wydawać nie do pomyślenia, ale ci, którym grozi utrata władzy, często podejmują decyzje nie do pomyślenia.

  • Co z pieniędzmi? Korporacje zaoszczędzą mnóstwo pieniędzy, pozbywając się biur w centrach miast. Gdzie podzieją się te pieniądze? Zaoszczędzone pieniądze to inwestycje które mogą wyjść na korzyść firmom i pracownikom.
  • Skąd wiadomo, czy pracownicy faktycznie pracują? To pytanie zadadzą sobie uparci menedżerowie, którzy nadal nie są przekonani, że pracownicy nie będą grać w gry wideo przez cały dzień. Jedyne możliwe rozwiązanie, które może się zdarzyć: oprogramowanie typu „watchware” na każdym urządzeniu. Watchware typ aplikacji, która monitoruje pracownika, aby upewnić się, że wszyscy pracownicy „pracują przez 8 godzin dziennie”. Jest to oczywiście przestarzały pomysł, ale to nie powstrzymałoby niektórych firm przed próbami. Narzędzia można zaprogramować, aby sprawdzić, ile czasu spędzasz na „pracy”, „produktywności”, „komunikacji” lub aplikacjach „społecznościowych”.


Wpisy które mogą Cię zainteresować: